Jak se rozlézáme...

Odkazy a jiné věci, které kdo našel a můžou se hodit
Odpovědět
Uživatelský avatar
Srneček
Příspěvky: 2498
Registrován: 13 říj 2006, 14:15
Bydliště: Chýně
Kontaktovat uživatele:

Jak se rozlézáme...

Příspěvek od Srneček » 31 led 2008, 10:18

Tak tohle jsem našel u našich kámošů na hostivickém foru - myslím, že to je aktuální i u nás.

Jak se rozlézáme
27.1.2008 - Téma - Karolína Vitvarová-Vránková
celý text: http://www.respekt.cz/clanek.php?fIDCLA ... CNIKU=2008

...
Moderní příměstská zástavba roste roztroušeně a řídce. Vznikají od sebe oddělené ostrovy různých činností: nakupování, bydlení, práce. Urbanismus pro to má název "zostrovění". Mezi ostrovy je třeba natáhnout sítě, postavit silnice, přesouvat lidi, což znamená zátěž pro veřejný rozpočet i soukromé peněženky. A zatímco se lidé přesouvají po okraji města, jeho centrum pustne.

A ztrácí se tak ta největší výhoda městského života: hustota a pestrost.
...
V obvyklém satelitním městečku je hustota osídlení většinou 30 až 40 osob na hektar. Služby a doprava se přitom začínají vyplácet až někde od hustoty 50 lidí na hektar. Hospoda se neuživí, hřiště nikdo nenavrhl, takže je třeba zase sednout do auta a vydat se na sousední "ostrov".
...
Pak už se jde jenom bahnem, až do Hostivice. Blíže městečku končí obří haly začínají malé domečky.
...
Vesnice developery vítaly s otevřenou náručí a doufaly v lepší zítřky, což mělo více příčin. Zaprvé za každého trvale hlášeného obyvatele dostává obec příspěvek z daní. Investoři slíbili třeba také nové osvětlení nebo kus silnice. A občas přitlačili i na někoho z radnice, aby jim pomohl prosadit změnu v územním plánu. "Jak je to s uplácením, nevím, ale takové ty různé protislužby, jako že developerská firma udělá starostovi třeba nová okna, tak to je, myslím, dost běžné," říká starosta Dolních Břežan Věslav Michalik; o takových případech se prý mezi starosty mluví a stávalo se to hlavně v grunderských 90. letech.
...
[V Dolních Břežanech] nechtějí, aby se jejich ves jenom bez koncepce rozlézala do okolních polí.

Místo toho se pomalu mění k jejich obrazu. Je tu nová škola a školka... A hlavně: uprostřed vsi trčí jeřáby. Staví se tady úplně nové centrum. Náměstí, obchody, park. Budují tu soukromí developeři, jako všude. Ale staví podle koncepce a podmínek nastavených obcí.
...
Konzultovali s urbanisty, studenti architektury tady dělali semestrální práci. Tak vznikl projekt na nové náměstí. Zatím je to jen staveniště, ale na vizualizacích to vypadá lákavě. Náměstíčko obklopené čtyřpatrovými domy. V jejich přízemí obchody. A opodál také kancelářská budova, příležitost pro místní podnikatele úřadovat přímo odsud. "Nechceme, aby to byla jenom noclehárna. Chceme, aby tady lidé mohli normálně žít," říká [starosta] Michalik.

Tohle vše zaplatí soukromí investoři. A kromě toho ještě dají obci na rybníček a park a příspěvek do obecní kasy. "Dělali jsme si ekonomickou studii a mělo by to být výhodné pro všechny," tvrdí Michalik.

... ne všichni však starostovi tleskají. Hlavně lidé, kteří mají stavební parcely tam, kde obec vyhlásila stavební uzávěru, se cítí podvedeni. "Nepovolíme tam stavět, dokud tam nebudou zavedeny sítě. A na ty obec nemá," říká nekompromisně starosta. Nepodléhá typickému přeludu starostů z devadesátých let, že čím víc lidí, tím víc peněz pro obec. "No, to se tak říká. Jenže já dostanu pět tisíc na člověka a musím za to zajistit školní a předškolní výchovu, úklid komunikací, údržbu kanalizace, svoz odpadu. Ono to nakonec tolik není," říká starosta se zkušeností finančníka.
...
Dostat vývoj ve městě nebo vesnici aspoň trochu pod kontrolu, to se v posledních letech snaží několik měst a obcí. Stavební uzávěru, tedy zastavení veškeré výstavby, vyhlásily loni Říčany a Roztoky u Prahy. "Bylo tady velké území, kde se smí stavět. Ale investoři vůbec nerespektovali charakter města," říká starostka Roztok Olga Vavřínová. A tak město zarazilo několik dveloperských projektů; že to bylo zákonné rozhodnutí, museli obhajovat až u Nejvyššího správního soudu. Vyhráli a developeři teď musí čekat.
...
Srneček

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti